Toitained, mida vajab meie emotsionaalne tervis 26. veebr

Kas Sa oled teadlik sellest, et kõik inimeses on omavahel seotud – inimene on tervik! Ehk, siis see, mida Sa mõtled, mida Sa sööd, mida Sa tunned on kõik näha sinu kehal. Sellest kõigest sõltub Sinu tervis ja heaolu!

Naha, küünte ja juuste heaolu on tihti seotud inimese üldise emotsionaalse tervise ja seisundiga. Emotsionaalne heaolu ja stressitase võivad mõjutada keha füsioloogilisi protsesse, sealhulgas naha, küünte ja juuste tervist.

Kõrge stressitaseme korral võivad tekkida füsioloogilised muutused, mis võivad mõjutada naha seisundit. Stress võib suurendada põletikku, mis omakorda võib põhjustada nahaärritusi, punetust ja aknet. Tugev emotsionaalne stress võib põhjustada ka juuste väljalangemist. See on seotud stressihormoonide mõjuga juuksefolliikulitele ja võib viia ajutise või isegi püsiva juuste hõrenemiseni. Samuti võib emotsionaalne stress kahjustada ka juuste struktuuri, muutes need kuivaks, hapraks ja tuhmiks. Pidev stress võib pikema aja jooksul vägagi mõjutada juuste kasvu ja tervist.

Emotsionaalne stress võib mõjutada ka naha tundlikkust. Stress võib suurendada nahalööbeid, sügelust ja muid dermatoloogilisi probleeme.


Ka küünte seisundit ja heaolu mõjutab pidev stressiolukorras olemine põhjustades näiteks küünte murdumist ja/või küünenahkade ketendamist ja lõhenemist. Alateadlik emotsionaalne stress võib viia ka küünte närimiseni. See võib juhtuda siis, kui inimene pole iseendaga ja oma otsustega rahul – närib iseennast. See kõik võib olla alateadlik ehk siis inimene ise ei oska seda märgata ega siis ka mitte tunnistada ning see viib rahulolematuse tundeni ning kui miski seest närib, siis võibki inimene hakata küüsi närima.

Emotsionaalne tervis ja heaolu on väga olulised tegurid, millel võib olla mõju naha, küünte ja juuste väljanägemisele ja kogu keha tervisele üldiselt.

Regulaarne füüsiline aktiivsus, tasakaalustatud toitumine, piisav uni on aga väga olulised faktorid kogu keha 

üldsielt heaolul, mis aitavad hoida meid stressiseisundist eemal või siis aitavad stressiga paremini toime tulla. Seeläbi hoides keha paremini funktsioneerimas.

Oluline on leida erinevaid viise emotsionaalse tervise hoidmiseks ja stressitaseme vähendamiseks, olgu selleks siis läbi lõõgastumise, meditatsiooni, hobi või mõne muu keha ja vaimset tervist toetava meetodi.

Emotsionaalse hea tervise jaoks on väga olulised ka mõned vitamiinid ja mineraalained. Saama peaksime neid siis peamiselt toidust. Aga teinekord kui defitsiit on juba väga suur, peaks neid lisandina juurde tarbima.

Lisan siia mõned olulised toitained ja toiduallikad, mida me vajame selleks, et närvisüsteem toimiks ja oleksime emotsionaalselt tasakaalus:

·       B-vitamiinid:

Toetavad: Närvisüsteemi funktsiooni, neurotransmitterite tootmist ja stressiga toimetulekut.

Toiduallikad: Täisteratooted, liha, kala, munad, piimatooted, lehtköögiviljad, kaunviljad, pähklid ja seemned.

·       C-vitamiin:

Toetab: Immuunsüsteemi funktsiooni ja aitab neutraliseerida stressi mõjusid.

Toiduallikad: Tsitrusviljad (apelsinid, sidrunid), maasikad, paprika, brokoli.

·       D-vitamiin:

Toetab: Närvisüsteemi reguleerimist ja meeleolu stabiliseerimist.

Toiduallikad: Lõhe, tuunikala, munad, D-vitamiiniga rikastatud piimatooted, päikesekiirgus.

·       Omega-3 rasvhapped:

Toetavad: Aju tervist ja võivad aidata vähendada stressi ja ärevust.

Toiduallikad: Rasvane kala (lõhe, makrell, sardiinid), chia seemned, lina seemned, kreeka pähklid.

·       Tsink:

Toetab: Närvisüsteemi funktsiooni ja immuunsüsteemi.

Toiduallikad: Kõrvitsaseemned, päevalilleseemned, kikerherned, loomaliha, kala.

·       Raud:

Toetab: Aju hapnikuvarustust ja väsimuse ennetamist, mis võib olla seotud stressiga.

Toiduallikad: Punane liha, maks, oad, läätsed, spinat.

·       Magnessium:

Toetab: Lihaste ja närvisüsteemi lõdvestumist, aitab leevendada stressi ja ärevust.

Toiduallikad: Pähklid, seemned, täisteratooted, rohelised köögiviljad.

·       Seleen:

Toetab: Antioksüdantide kaitset ja võib aidata leevendada ärevust.

Toiduallikad: Brasiilia pähklid, päevalilleseemned, kala, liha.

 

Olgu siinkohal mainitud ka see, et enne toidulisandite võtmist on hea alati konsulteerida toitumisterapeudiga, kuna ka toidulisandite liig võib olla vastupidiselt hoopiski keha kahjustav.


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: